Paroda „Estijos Respublika“

2013 m. vasario 21 d.

2013 m. vasario 20 d. Vilniaus universiteto biblioteka, Vilniaus universiteto Filologijos fakultetas ir Estijos respublikos ambasada atidarė parodą „Estijos Respublika“ (VU bibliotekos Galerijoje (III a., Universiteto 3). Paroda skiriama Estijos Respublikos Nepriklausomybės 95-mečiui.

Ekspozicija veikia VU bibliotekos Galerijoje (III a, Universiteto g. 3) iki kovo 12 d.

1917 metų lapkričio mėnesį estų kariuomenė parėmė demokratiškai išrinktą Estijos Laikinąją Vyriausybę. Bolševikai nuvertė šią vyriausybę, bet estai jau buvo spėję pajusti laisvės skonį.

Tais pačiais metais Rusijos imperijoje vykę neramumai estams suteikė galimybę realizuoti svajonę: 1918 metų vasario 24 dieną Estija paskelbę nepriklausomybę. Po dvejus metus trukusio Estijos Nepriklausomybės karo (1918–1920) gyvenimas klostėsi sėkmingai iki 1940 metų, kada Estiją pirmą kartą okupavo Sovietų Sąjunga.

Ši Estijos Respublikos istorijos paroda rodo, kad nepaisant penkiasdešimt vienerius metus trukusios okupacijos, Nepriklausomybės idėja išliko estų širdyse. (Daugelis Vakarų valstybių niekada nepripažino Baltijos šalių sovietinės okupacijos.) Ryžtas nepamiršti nepriklausomos Estijos buvo atskleistas per karinį pasipriešinimą, Estijos kultūros, kalbos ir aplinkos išsaugojimą, atsiminimų perdavimą kitoms kartoms. Didžioji dalis šios veiklos buvo slapta, bet 1990-ųjų metų pabaigoje viskas iškilo į paviršių su „Dainuojamąja revoliucija“.1991 metais rugpjūčio 20 dieną Estijos Respublika atgavo nepriklausomybę.

Parodoje ypač akcentuojamas tęstinumas, kuris nuotraukose yra išreikštas tradicijų išsaugojimu, kultūriniu gyvenimu ar iškilmingais Estijos sportininkų pasiekimų minėjimais, o ne tragedijos momentai.

Tai – jau devyniasdešimt penkerius metus trunkanti istorija, kuri rodo, kad estai niekada nenustojo galvoti apie laisvę. Eksponuojamos 1918–2011 m. laikotarpio nuotraukos – kiekvieniems metams skirta viena nuotrauka, pateikiamas jos aprašymas. Tai žinomų ir nežinomų fotografų nuotraukos iš kolekcijų Estijoje ir svetur. Paroda keliauja po Europą jau daugiau nei penkerius metus, nuo Estijos Respublikos 90 metų jubiliejaus. Pirmoji ekspozicija vėliau papildyta pastarųjų metų nuotraukomis.

Parodą parengė Estijos institutas. Dizainerė Angelika Schneider, tekstas Lauri Vahtre.

Parodos katalogas:

Naujieną pateikė S. Misiūnienė