Eksponatų apšvietimo sistemos pristatymas

2013 m. balandžio 10 d.
IMG_4824IMG_4820IMG_4817IMG_4814IMG_4812IMG_4809
IMG_4805IMG_4790IMG_4776IMG_4772

Eksponatų apšvietimo sistemos pristatymas, a set on Flickr.

Vilniaus universiteto fizikai ir matematikai panaudodami šiuolaikinių šviesos technologijų žinias bei matematines optimizavimo procedūras, sukūrė eksponatų apšvietimo sistemą, darančią kuo mažiau žalos ir leidžiančią atskleisti muziejinių vertybių grožį bei autentiką.

Patentuota VU Taikomųjų mokslų institute sukurta kietakūnio apšvietimo technologija, įdiegta padedant UAB „Ledigma“, demonstruojama VU bibliotekoje įrengus eksponuojamų autentiškų Joachimo Lelevelio dažų pigmentų apšvietimą. Žymus istorikas, geografas, kartografas, Vilniaus, Varšuvos ir Briuselio universitetų profesorius J. Lelevelis (1786–1861) šiuos dažus naudojo žemėlapiams piešti ir spalvinti.

Ekspozicijoje sumontuotas modernus šviesos šaltinis – keturių spalvų šviesos diodų telkinys, kurio spektras yra optimizuotas dažų pigmentų eksponavimui. Šio šaltinio generuojamos šviesos fotocheminis poveikis yra 3 kartus mažesnis nei saulės šviesos ir 10% mažesnis nei halogeninių lempučių, paprastai naudojamų muziejiniams eksponatams apšviesti.