Autorinių / meninių knygų paroda „ART knyga”

2013 m. rugpjūčio 16 d.

Rugpjūčio 19 d. Vilniaus universiteto bibliotekos Nacionaliniame atviros prieigos mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC) organizuojama Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos absolvenčių Silvijos Markevičiūtės, Urtės Jasenkaitės ir Julijos Panovos paroda „Art knyga“. Iki šių metų rugsėjo 19 d. bibliotekos lankytojai ir meno mėgėjai galės susipažinti su jaunųjų menininkų iš keturių žemynų kurtomis įvairaus žanro knygomis, kuriose atsiskleis harmoningos tapybos, skulptūros, iliustracijos, dizaino, kaligrafijos, literatūros, muzikos ir architektūros sąsajos.

Nestandartinis parodos formatas paskatins knygą įvertinti kaip nepriklausomą meno objektą, savyje įkūnijantį estetinės, asmeninės kūrybinės laisvės, o ne informacinės paskirties, vertybes. Renginys išsiskiria išlaikoma parodos kulminacija – kitaip nei anksčiau rengtose panašaus pobūdžio parodose – čia menininkams suteikiama visiška laisvė kūrybai ir temos interpretacijai; vienintelis svarbus kriterijus yra sukurti knygą, naudojantis individualia technika, todėl atliekamas ir tam tikras eksperimentas: analizuojamas knygos kaip tradicinio objekto įsišaknijimas menininkų sąmonėje, tiriama, kokias jis kuria asociacijas, kokias naujoves autoriai norėtų diegti knygose ir kaip jas pateikti literatūra besidomintiems žmonėms. Nėra jokių reglamentuotų technikos ir turinio taisyklių, kurios galėtų vienyti sukurtus kūrinius, todėl bet kokių tabu atsisakiusi paroda nustebins daugelį, kurie pasiilgo unikalių idėjų, nesusietų vienos bendros sintezės. Kitaip tariant, parodoje bus galima įvertinti nevaržomos kūrėjų vaizduotės rezultatus ir išvysti radikaliai skirtingas knygos, kaip fizinio objekto, interpretacijas.

Ne pirmą kartą parodas rengiančios menininkės savo kuriamais projektais sudomina ne tik kūrėjus iš Lietuvos, bet ir tarptautinę publiką: demonstruojamų knygų autoriai yra dabartiniai Vilniaus dailės akademijos, Vilniaus universiteto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Vilniaus dizaino kolegijos studentai arba absolventai bei kviestiniai menininkai iš Austrijos, Vokietijos, Prancūzijos, Lenkijos, Ukrainos, Ispanijos bei Japonijos, Australijos ir JAV. Šie kūrėjai ne tik prisideda prie parodos plėtojimo, tačiau planuoja atvykti ir į Lietuvą, dalyvauti parodos atidaryme, susipažinti su šalies kultūra. Organizuojamas renginys ir parodai parinkta vieta pabrėžia menininkių diegiamas vertybes – dalyvaujančių tautų koloritas naikina bet kokias įsivaizduojamas ribas tarp skirtingose pasaulio vietose gyvenančių menininkų, regima interakcija. Šiuo atžvilgiu paroda suvienija menininkų idėjas, naikina izoliaciją ir kuria įkvėpimo, kuriuo jie gali semtis, kupiną atmosferą. Dera paminėti, jog taip pat labai svarbi ir parodos eksponavimo vieta – Vilniaus universiteto biblioteka puikiai tinka pristatyti knygas, žmonės čia yra skatinami domėtis kultūriniais renginiais, juos organizuoti, susipažinti su netradicine literatūra, skirtingais menininkų požiūriais, suvokti kontrastą tarp tekstinės ir estetinės knygos. Tikimasi, kad paroda praturtins neseniai įsikūrusio Mokslinės komunikacijos ir informacijos centro interjerą bei menininkių kurtais darbais atspindės bibliotekos švietimo viziją.

Parodos rengėjos Silvija Markevičiūtė, Urtė Jasenkaitė, Julija Panova

aut. Alessandro Ripane (Italija)

aut. Rimantas Juškaitis

aut. Ūdrys Jonas Jasenka

aut. Joana Kairienė

aut. Urtė Jasenkaitė

Paroda veikia VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (Saulėtekio al. 5) iki rugsėjo 19 d.