Eiti prie turinio

Ir rudenį būna knygų mugė

2013 m. rugsėjo 20 d.
VU Biblioteka

Tik reikia patikslinti, jog rudenį buriasi mažosios leidyklos, kurių iniciatyva Vilniuje antrus metus iš eilės vyksta nemokama skaitančiųjų šventė, pavadinta „Knygų festivalis“. Iš karto reikėtų paminėti, jog organizatoriai siekia tapti tradiciniu ir prestižiniu tarptautiniu Vilniaus renginiu, skatinančiu knygos kultūros ir įvairovės sklaidą su meno ir intelektualiosios literatūros akcentu. Dėl to festivalio metu rugsėjo 12-15 d. bandžiau susipažinti, kaip minėtą sklaidą suvokia kiti, kas ta intelektuali literatūra ir apskritai – kokios renginio sąsajos su biblioteka.

Vieta – Titanikas

Renginys, gal net simboliškai, vyko vadinamame „Titanike“ (Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centras). Man labiau patiko ne skęstančio knygų namo koncepcija, o tiesiog pati erdvė. Šiuo atveju, net jei į festivalį patektum netyčia ir/ar su knygomis nieko bendro neturi, tada bus naudinga bent užkilti į ketvirtą aukštą, kur matosi ką tik atvėręs duris botanikos sodas ir kiti akiai malonūs vaizdai, antra – retai atrakinamas vidinis kiemas, kuriame apsilankęs supratau, jog atėjo ruduo ir kaip garsiai krenta gilės.

Festivalio dalyviams savaitgaliui pasiūlyta tikrai nemažai renginių: dienos metu įvairūs knygų pristatymai, diskusijos trijose centro salėse, vakarais renginiai keldavosi į kitas miesto erdves. Viena iš įdomesnių – devintą valandą vakaro ekskursija po literatūrinį Vilnių su trimis šimtais dalyvių. Jei patinka muzika – vidiniame kiemelyje vyko koncertai. Taip pat atskira erdvė kūrybiniams užsiėmimams ar tiesiog poilsiui, kartu su skaitytomis knygomis, plokštelėmis bei skanios kavos virėjais. Viskas paprasta ir jauku.

Kultūros politikos – nėra (skaitmeninės leidybos fobijos kontekste)

Tačiau jauki aplinka neleido komfortiškai jaustis diskusijų metu. Pavyzdžiui, nevyniojant į vatą, galima informuoti, jog Lietuvoje kultūros politikos nėra. Būtent taip ir pasakyta Ateities visuomenės instituto rengtoje diskusijoje „Leidybos politika Lietuvoje“. Kadangi kontrargumentų nebuvo, dar galima pridėti, jog Lietuvoje nėra ir leidybos politikos.

O kaip tada su švietimo, kultūros įstaigomis? Be abejo, pasisakymuose minėtos ir bibliotekos. Dauguma išsakytų minčių buvo būtent apie prastą kultūros sklaidos situaciją Lietuvoje. Reikia pasakyti, jog diskusijoje dalyvavo kultūros ministerijos bei leidyklų asociacijų atstovai, prezidentės patarėja kultūros klausimais, akademinės bendruomenės bei seimo nariai, renginį moderavo Andrius Tapinas, tad diskusija buvo karšta. Ypatingai kritikuota skaitmeninė leidyba ir sklaida.

Bibliotekų atveju, leidėjai skundėsi, jog minėtose įstaigose aktualinama ir komplektuojama populiarioji literatūra, tuo tarpu vertę turinčios knygos, kaip ugdymo, dvasios stiprinimo priemonės, sklaida tampa antraeile. Vienas iš siūlymų keisti šią situaciją – knygų užsakymai „iš viršaus“ (valstybės), švelnesnis – apskritai knygos skaitymo svarbos ir šaunumo aspektas.

Literatūra yra haliucinogenas

…tik reikia mokėt vartoti. Iš esmės nuo šios tezės prasidėjo skaitymo svarbą apmąstanti diskusija „Vaizduotė, kūrybiškumas, atmintis arba kam reikalinga literatūra“, neoficialus pavadinimas – „Knyga, ką tu su manimi padarei?“, kurioje dalyvavo prof. Gintautas Mažeikis, dr. Vytautas Rubavičius bei literatūros kritikas Laimantas Jonušys. Minėtos kompanijos diskusija buvo tiek paveiki, jog šventai tikėjau, jog reikia tik skaityti ir dalintis skaitymo malonumais, o ne politikuoti ir diskutuoti.

Pagrindinė mintis, jog knyga yra unikalus vaizduotės lavinimo ir vaizduotės treniravimo įrankis. Be abejo aptarti ir įvairūs knygininkių skrydžiai, skaitytojų kosmosai, ištepliotų knygų šalinimo kritika bibliotekoms, skaitančiojo bejėgystė suvokti realų knygos poveikį ir apskritai kaip pradėjęs skaityti nebenori sugrįžti.

XXI a. knygnešystė

Kol vieni skaito ir kalba apie skaitymą, kiti kuria sistemas, kaip knyga skaitytoją galėtų pasiekti pačiame atokiausiame Lietuvos taške. Renginyje „XXI a. knygnešystė“ pristatytas naujas projektas – naujosknygos.lt, šiame puslapyje sukurta duomenų bazė, kurios pagalba galima rasti visas naujai išleidžiamas knygas Lietuvoje. Principas gana paprastas – el. erdvės kūrėjai ima ISBN kodus iš Nac. Martyno Mažvydo bibliotekos publikuojamos naujų knygų informacijos, talpina į puslapį, o leidėjams siūloma pildyti sukurtus įrašus. Gaunasi komercinė biblioteka. Tokiu būdu naujosknygos.lt siekia sumažinti pastangas ieškant ir gaunant knygas skaitytojui.

Naujasis knygnešys

Kol vieni užsiima knygų verslu, kiti vykdo švietėjišką literatūros sklaidą. Naujoji knygnešystė – tai knygų festivalio rengėjų sukurtas apdovanojimas, sietinas  su literatūros kritika, apžvalgų rašymu, „užklasine“ kultūrine veikla socialiniuose tinkluose. Šįmet ji skirta poetui, vertėjui, literatūros kritikui Mariui Burokui.

Štai ką M. Burokas atsakė į A. Jakučiūno klausimą „ Ar vienas knygnešys gali daryti regimą įtaką visuomenės skaitymo kultūrai?“ <…> šiais socialinių tinklų laikais tie dalykai veikia riedančio akmenuko principu: nuo vienos prie dviejų, tada trijų – žiūrėk, jau nemenka griūtis. O kai dvidešimt žmonių nori ką nors paskaityt – jie tampa girdimi, o paskui, manau, bet kokia individuali knygnešystė po truputį virsta kolektyvine mada – tavo darbi principai vienaip ar kitaip, turint vienokių ar kitokių tikslų, perimami. Tada galima trauktis iš žaidimo ir sugalvoti naują <…>.

Pabaiga

Mano asmenine nuomone, kalbant apie knygos sklaidą, šio festivalio kontekste biblioteka yra tarsi atskira respublika, nedalyvaujanti arba menkai matoma dalyvė, partnerė, o neprisitaikymas prie vartotojų poreikių žada alternatyvas, kuriamas verslo sektoriaus. Žinoma, yra ir džiugų minčių. Kitąmet knygų festivalis iš „Titaniko“ galėtų keltis į Mokslinės komunikacijos ir informacijos centrą, čia taipogi yra trys salės, galima pridėti porą interaktyvių kompiuterinių salių, knygų mugė – pirmame aukšte, laisvalaikis virstu poilsio zona, koncertai – amfiteatre, skaitymai-meditacija – miškelyje. Visas kultūrinis židinys po moderniausios bibliotekos Lietuvoje stogu ir apylinkėmis.

Tomas Lučiūnas

Kol kas komentarų nėra

Parašykite komentarą

Sekti

Gaukite kiekvieną naują įrašą į savo dėžutę.

Prisijunkite prie kitų sekėjų: