Eiti prie turinio

Viena seniausių Lietuvos organizacijų švenčia 443 metų sukaktį

2013 m. spalio 15 d.
VU Biblioteka

Vilniaus universiteto biblioteką, kuri pasitinka savo 443 metų sukaktį, įprasta apibūdinti kaip vieną seniausių organizacijų Lietuvoje ir turinčią vieną gražiausių ir moderniausių Vilniaus pastatų – Mokslinės komunikacijos ir informacijos centrą.

MKIC

Istorija besididžiuojančios lietuviškos organizacijos prieš bibliotekos jubiliejų atrodo lyg pradinukai su keliomis žvakutėmis ant gimtadienio torto. Nors oficialios statistikos nėra, tačiau vos kelios lietuviškos struktūros gali pasigirti panašaus senumo istorija. Seniausia verslo sektoriaus atstovė, alaus darykla „Gubernija“, yra bene šimtmečiu jaunesnė – įkurta 1665-aisiais.

Seniausios pasaulio organizacijos yra įsikūrusios Japonijoje. Tarp jų seniausia struktūra – vis dar veikiantis 705 metais įkurtas viešbutis „Nisiyama Onsen Keiunkan“. Viešbutis neseniai perėmė garbingą seniausios organizacijos vardą iš 2006-aisiais dėl sunkmečio savo veiklą baigusios statybų „Kongō Gumi“ kompanijos. Pastaroji buvo įkurta tūkstančiu ir vienais metais anksčiau nei Vilniaus universitetas, vienas seniausių universitetų regione.

Įdomu tai, kad būdama Vilniaus universiteto padalinys, biblioteka yra devyneriais metais už jį senesnė. Universitetas įsteigtas 1579 metais, o biblioteka pradėjo savo veiklą kartu su Vilniaus jėzuitų kolegija ir pirmuosius mokslo metus pasitiko 1570 metų spalio 15 dieną.

Būtent tų laikų paskaitų užrašai, vadovėliai ir kita akademinė medžiaga ir taps spalio 15 dieną vyksiančio Vilniaus universiteto bibliotekos gimtadienio minėjimo akcentu. Pristatoma paroda „Verba docent, exempla trahunt: Ypatingoji provincijolo knyga (1585–1642)“ bei mokslinė diskusija „Kiekviena diena yra vakarykštės mokinė: jėzuitai ir Vilniaus universitetas“.

Šia paroda siekiama bent šiek tiek praskleisti amžių uždangą ir pristatyti šaltinius bei jų autorius – Vilniaus akademijoje, kolegijoje ir kitose Lietuvos (ir ne tik) jėzuitų provincijos kolegijose besidarbavusius asmenis. Tai, kas išliko ar ką pavyko išsaugoti per šimtmečius, ką gerbiame ir branginame.

Paroda atidaroma spalio 15 dieną 16.30 val. Vilniaus universiteto bibliotekos Baltojoje salėje (Universiteto g. 3) – senuosiuose Vilniaus universiteto bibliotekos rūmuose, kur ir buvo įkurta ir vis dar tebeveikia viena seniausių Lietuvos bibliotekų.

P. Smuglevičiaus salė

Kol kas komentarų nėra

Parašykite komentarą

Sekti

Gaukite kiekvieną naują įrašą į savo dėžutę.

Prisijunkite prie kitų sekėjų: