Išleista 4-oji „Kūrybinių bendrijų“ licencijų versija

2013 m. lapkričio 28 d.

Tradicinės teisinės priemonės, skirtos autorių teisių apsaugai ir jos įgyvendinimui realioje (fizinėje) aplinkoje, nėra pačios tinkamiausios ir veiksmingiausios elektroninėje erdvėje. Tačiau kaip galimybė teisėtai ir lengvai keistis mokslo, meno ir kitais kūriniais internete siūlomos „Kūrybinių bendrijų“ (angl. Creative Commons) licencijos. Sukurtos dar 2002 m. ne pelno siekiančios organizacijos Jungtinėse Amerikos Valstijose, jos šiuo metu plačiai naudojamos visame pasaulyje  –  galima rasti per pusę bilijono objektų, licencijuotų su „Kūrybinių bendrijų“ licencijomis.

Nuo šiol „Kūrybinių bendrijų“ licencijos galės būti taikomos visų Europos sąjungos vyriausybių ir leidėjų viešojo sektoriaus informacijai ir kitiems duomenims skelbti. Turint omenyje mokslo erdvę, licencijos tapo tinkamos ne vien mokslinėms publikacijoms, bet ir mokslinių tyrimų duomenims. Ši naujoji 4-oji „Kūrybinių bendrijų“ licencijų versija galiausiai apima sui generis (duomenų bazių gamintojų) teises. Tai ypač buvo aktualu šalims, kuriose egzistuoja sui generis teisių teisinis reguliavimas.

Kaip taikyti?

„Kūrybinių bendrijų“ licencijos – tai autoriaus ir kūrinio naudotojo susitarimas, apibrėžiantis sąlygas, kurių laikantis suteikiama galimybė kūrinį panaudoti kitiems asmenims. Taip įgalinama ir paskatinama platesnė viešai paskelbto kūrinio sklaida bei įvardijami galimi teisėti veiksmai su kūriniu. Licencijos yra nemokamos, jų taikymas nesudėtingas. Tereikia  taisyklingai sudaryti žymą:

1. nurodyti pilną URL adresas (nuorodą) į pasirinktos licencijos tekstą (būtinai);
  2. pridėti „Kūrybinių bendrijų“ licencijų piktogramą su CC logotipu (pasirinktinai).

Dėl aiškumo ir išsamumo siūloma naudoti piktogramas, sudarytas iš šių 4 pagrindinių licencijų elementų:

http://mirrors.creativecommons.org/presskit/icons/by.large.png Priskyrimas (angl. attribution). Santrumpa – BY. Kūrybinis darbas gali būti kopijuojamas, platinamas, rodomas. Taip pat naudojamas išvestiniams darbams su sąlyga, kad autorinis darbas bus priskirtas autoriui taip, kaip tai apibrėžia autorius arba licencijos išdavėjas.

http://mirrors.creativecommons.org/presskit/icons/nc-eu.large.png Nekomercinis platinimas (angl. non-commercial). Santrumpa – NC. Kūrybinis darbas gali būti kopijuojamas, platinamas, rodomas. Taip pat naudojamas išvestiniams darbams su sąlyga, kad autorinis darbas nebus naudojamas komerciniams tikslams.

Pastaba: šioje piktogramoje taip pat galimi kitos valiutos simboliai (pvz.: perbrauktas JAV doleris ar Japonijos jena), tačiau šie simboliai nėra siejami su kokia nors konkrečiai nurodyta valiuta, o yra naudojami bendrine komercinio platinimo draudimo prasme.

http://mirrors.creativecommons.org/presskit/icons/sa.large.png Analogiškas platinimas (angl. share alike). Santrumpa – SA. Visi išvestiniai darbai, kurie yra sukurti perrašinėjant, iš naujo maketuojant ar kitaip redaguojant pirminį darbą, turi būti priskirti atitinkamai arba kitai, tačiau suderinamai licencijai.

http://mirrors.creativecommons.org/presskit/icons/nd.large.png Jokių išvestinių darbų (angl. no derivatives). Santrumpa – ND. Kūrybinis darbas gali būti kopijuojamas ir laisvai platinamas, tačiau naudoti jį naujiems, išvestiniams darbams nėra leidžiama.

Šių elementų deriniai lemia licencijos pobūdį: ar skatinamas kuo platesnis kūrinio panaudojimas, ar siekiama tam tikras teises išsaugoti.

Prof. dr. (HP) Vytautas Mizaras ir jo vadovaujama savanorių komanda 2010 m. pradžioje inicijavo projektą, siekdami pritaikyti „Kūrybinių bendrijų“ licencines sutartis Lietuvos jurisdikcijai. Bet nuo 2011 m. minėtai ne pelno siekiančiai JAV organizacijai pradėjus kurti šių licencijų 4-ąją versiją, buvo nuspręsta palaukti, kol atsiras naujasis jų variantas. Nors licencijų teksto lietuvių kalba dar nėra, „tačiau, nepaisant to, licencijos (aut. past. „Kūrybinių bendrijų“ licencijos) yra galiojančios ir neprieštarauja Lietuvos Respublikos teisei“ – teigė viena iš projekto narių, advokatė Jurga Gradauskaitė.

Daugiau informacijos rasite šiuose interneto svetainėse:

Naujieną pateikė: Mokslinės informacijos duomenų skyrius (MODUS).

Creative Commons
Pateiktas turinys yra licencijuojamas pagal Creative Commons Attribution 4.0 International Licence.