Paroda „Solidariai laisvės link“

2014 m. vasario 20 d.
žymos:

Paroda veikia VU bibliotekos III a. (Universiteto g. 3) iki kovo 10 d.

Paroda „Solidariai laisvės link“ skirta svarbiausiems 1980–1989 m. Lenkijos istorijos įvykiams ir komunizmo žlugimo Lenkijoje 25-mečiui paminėti.

Ekspozicijos stenduose žiūrovams pristatomos rinktinės fotografijos ir plakatai, sukurti pirmajame „Solidarność“ („Solidarumo”) judėjimo dešimtmetyje. Paroda sumanyta siekiant vizualiomis priemonėmis atskleisti „Solidarność“ idėją įvairialypiuose kontekstuose: apie profesines sąjungas, masinį visuomeninį judėjimą, grafinį ženklą, sukurtą Jerzy Janiszewskio, ar tarpasmeninius poelgius, tokius kaip simbolinę reikšmę įgavęs duonos dalijimas laivų statyklos streikuotojams arba masinis dalyvavimas 1989 metų rinkimų kampanijoje. Klasikinėse, daugiausiai juodai baltose fotografijose įamžintas anuomet „Solidarność“ pradėtas permainų kelias. Kelias, trumpam nutrauktas įvedus karinę padėtį, bet galiausiai nuvedęs iki Apskritojo stalo derybų ir 1989 m. birželį surengtų pirmųjų demokratinių rinkimų, paskatinusių komunizmo žlugimą Lenkijoje bei Vidurio ir Rytų Europoje.

Parodoje eksponuojamos nuotraukos iš Europejskie Centrum Solidarności Gdanske (Europos solidarumo centro) rinkinių. Fotografijų autoriai: Jacek Awakumowski, Leszek Biernacki, Zygmunt Błażek, Anna Beata Bohdziewicz /ZPAF – Lenkijos fotomenininkų sąjunga/, Krzysztof Jakubowski /ZPAF/, Jerzy Kośnik, Stefan Kraszewski, Zenon Mirota /ZPAF/, Janusz Bałanda Rydzewski /ZPAF/, Leonard Szmaglik, Stanisław Składanowski /ZPAF/. Dalis autorių nežinomi.

Paroda „Solidariai laisvės link“ yra Lenkijos instituto 15-osios tarptautinės Vilniaus knygų mugės‘ 2014 renginys.

Naujieną pateikė S. Misiūnienė