„Šiuolaikinės persų miniatiūros meistro Mahmudo Farščiano darbai”

2014 m. kovo 26 d.
žymos: ,

Vilniaus universiteto biblioteka ir Vilniaus universiteto Orientalistikos centras kovo 24 d. atidarė parodą „Šiuolaikinės persų miniatiūros meistro Mahmudo Farščiano darbai”. Ši paroda yra Irano kultūros dienų Vilniaus universitete renginys. Atidaryme dalyvavo Vilniaus universiteto, Irano Islamo Respublikos ambasados Varšuvoje, LR Seimo tarpparlamentinių ryšių su Irano Islamo Respublika grupės atstovai.

Paroda veikia VU bibliotekos III a. (Universiteto g. 3) iki balandžio 11 d.

Mahmudas Farščianas (Mahmoud Farshchian, محمود فرشچیان) yra žymiausias iranietiškosios miniatiūros novatorius. Jis gimė 1930 m. sausio 24 d. Isfahane kilimų prekiautojo šeimoje. Studijavo tapybą Isfahano dailės akademijoje, paskui kelerius metus Europos muziejuose gilinosi į Vakarų meno tradiciją. Grįžęs į Iraną dirbo Isfahane, Teherane. Vėliau apsigyveno ir kūrė Niujorke.

Jo šedevrų eksponuojama Azijos, Europos, JAV galerijose ir muziejuose. Yra gavęs daug premijų ir apdovanojimų. Teherane Sadabado kultūrinio istorinio komplekso rūmuose veikia „Maestro Farščiano galerija“. Jam pasiūlius Teherane ką tik nutarta įkurti jo vadovaujamą Irano islamiškosios miniatiūros akademiją. Joje jau šį rudenį pradės mokytis studentai.

Žymusis tapytojas miniatiūristas yra susikūręs originalų stilių. Grakščiose kompozicijose tradicija dera su novatoriškumu. Persų klasikinės poezijos ir prozos temos, Korano, krikščionių ir žydų šventraščio motyvai pinasi su lakia menininko fantazija. Dažnai jis tapo skambant muzikai. Žiūrint darbus tarsi girdėti muzikos ritmas, justi vėjo gūsis ar šokio polėkis.

Naujieną pateikė S. Misiūnienė