Bibliotekos skaitmeniniame amžiuje – Libraries in Digital Age: iš LIDA konferencijos sugrįžus

2014 m. liepos 2 d.

LIDA (Libraries in digital Age) konferencijos vyksta nuo 2000 m. Iki 2009 m. jos buvo organizuojamos kasmet, o nuo 2009 m. – kas du metai. Tradiciškai konferencija vyksta Zadaro universitete (Kroatija) ir sulaukia nemažo būrio dalyvių iš viso pasaulio.

Senasis Zadaro universitetas įkurtas Domininkonų 1396 m. – taigi, gerokai anksčiau už Vilniaus universitetą. Tačiau jo atgimimas siejamas su 2002 m., kai Kroatijos nacionalinis Parlamentas patvirtino Zadaro universiteto įkūrimą. Universitetas nėra didelis. Čia mokosi tik apie 6 tūkst. studentų, tačiau yra per 20 fakultetų bei 6 centrai, tame tarpe – biblioteka. Zadaro universitetas įsikūręs ant Adrijos jūros kranto (kaip ir pats Zadaro miestas), todėl nieko nestebina, kad per pertraukas studentai šalia universiteto deginasi bei maudosi.

ZadarasJau 14-liktus metus pagrindiniai konferencijos organizatoriai yra prof. Tatjana Aparac-Jelusic bei prof. Tefko Saracevic, kuriems padeda organizacinis komitetas bei numatytų konferencijos programų (temų) vadovai. Konferencija išskirtinė ir originali tuo, kad čia renkasi ir pranešimus skaito ne tik (netgi sakyčiau – ne tiek) bibliotekininkai praktikai, bet ir mokslininkai, tyrėjai, doktorantai. Konferencijos išskirtinis bruožas yra ir tai, kad kviečiami garbūs svečiai – žinomi mokslininkai, tyrėjai iš viso pasaulio – skaityti įvadinių pranešimų. Šiais metais tokius pranešimus skaitė prof. David Bawden (City universitetas, Londonas), prof. Blaise Cronin (Indianos universitetas, JAV), prof. Elke Greifeneder (Karališkoji bibliotekininkystės ir informacijos mokslų mokykla, Danija), prof. Donald Case (Kentukio universitetas, JAV), prof. Cassidy R. Sugimoto (Indianos universitetas, JAV), prof. Paul Wouters (Mokslo ir technologijų studijų centras, Nyderlandai), doc. dr. Marija Brajdić Vuković (Kroatijos studijų centras, Zagrebo universitetas).

O pagrindinis šių metų LIDA akcentas – garbės svečias, žymus profesorius iš Šiaurės Karolinos (JAV) universiteto Gary Marchionini, kurio straipsnių vien Web of Science duomenų bazėje registruota per 100 pavadinimų!

Temos nagrinėjamos kuo įvairiausios, tačiau visuomet šiuolaikiškos ir aktualios bibliotekų pasauliui. 2014 m. konferencijos pagrindinės temos buvo dvi: Kokybinių metodų naudojimas vertinant bibliotekas bei vartotojus ir Altmetrija – naujasis metodas vertinant mokslinę komunikaciją ir bibliotekas. Įdomu tai, kad pranešėjai pristatė labai originalius tyrimus, netikėtas išvadas, kartais net kiek stulbinančius filosofinius išvedžiojimus, kurie skatina diskutuoti, ginčytis, keistis nuomonėmis – o tai yra vienas iš svarbiausių visų konferencijų uždavinių. Konferencijoje dalyvavo per 100 dalyvių, skaityta per 50 pranešimų (deja, kartais teko apgailestauti, kad negalima būti dviejose vietose), o gautas informacijos ir žinių bagažas – neišmatuojamas jokiais rodikliais. Visa tai ir dar daugiau pasižadu papasakoti rudenį, kai susirinksime po vasaros atostogų. Laukite tęsinio.

Konferencijoje nusišypsojo laimė dalyvauti gavus LR Kultūros ministerijos edukacinę stipendiją. Trūkstamą dalį lėšų skyrė Vilniaus universiteto biblioteka. Už tai – didelis dėkui.

Žibutė Petrauskienė

MODUS